Jaunųjų menininkių darbai keliauja po pasaulio festivalius

Antrus metus vykstantis VšĮ “Kitokios grafikos” organizuojamas projektas PORTFOLIO RISO 2017 iškeliauja į turą po pasaulį. Dešimties jaunųjų Lietuvos menininkių darbų rinktinę jau išvydo ispanai, toliau ji keliaus į Londoną, Helsinkį ir net Vankuverį.

PORTFOLIO RISO – tai projektas, vienijantis iliustratorius, dizainerius, grafikus ir kitus vizualiųjų menų profesionalus, kuriems suteikta proga išbandyti alternatyvią risografijos spaudą ir patiems labai ribotu tiražu išleisti savo kūrinius. 2016-ųjų rinktinę sudarė plakatai (art-print), šiais metais projektas labiau orientuojamas į didesnės apimties zinų kultūrą bei įdomesnes raiškos formas, pvz. atvirutes.

Gegužės pabaigoje rinktinė buvo pristatyta Barselonos (Ispanija) alternatyvios spaudos festivalyje “Gutter Fest”, birželį bus parodyta Rytų Londono komiksų meno festivalyje ELCAF, rugsėjį – Helsinkio (Suomija) komiksų festivalyje ir spalį Vankuverio (Kanada) meninės spaudos (art book) mugėje.

Išskirtinai, bet ne specialiai, šįmet PORTFOLIO RISO projekte dalyvauja vien menininkės: Akvilė Misevičiūtė (Magicdust), Justė Urbonavičiūtė (Kissi Ussuki), Justė Venclovaitė, Eglė Plytnikaitė, Viktorija Dambrauskaitė (Viktė Ežiukas), Ieva Gvazdaitytė, Greta Alice, Ūla Rugevičiūtė Rugytė, Vaiva Kovieraitė Trumpė ir Viltė Žumbakytė.

Dalis menininkių kartu su “Kitokios grafikos” kolektyvu vyks į festivalius ir turės progą pačios pristatyti savo kūrybą. Į Barseloną vyko komiksų menininkė Akvilė Misevičiūtė (Akvile Magicdust), į Londoną vyks iliustratorė Justė Urbonavičiūtė, į Helsinkį – komiksų autorė Ieva Gvazdaitytė.

“Lietuvoje knygų iliustracijoje vyrauja komercinis nusaldintas stilius. Aš nenoriu prie jo taikytis, todėl turiu pati rūpintis savo darbų leidyba”, – sako Akvilė Misevičiūtė. – Savilaida yra būdas išlikti savimi, ištikimam savo estetikai”.

Anot jos, tas pats galioja ir turiniui. “Tik nedaugelis leidėjų yra pakankamai drąsūs leisti nekomercinio turinio leidinius, dažnai peržengiančius nusistovėjusias normas ar stereotipus. Taigi savilaida buvo ir bus naujausių, drąsių vėjų įnešimas į spaudos meną”, – teigia A.Misevičiūtė.

Pasak menininkės, pradedantiems menininkams tai vienintelė galimybė skleisti savo kūrybą, o jau turint atspausdintų darbų ieškoti leidėjų, rodyti darbus galimiems darbdaviams, kitiems menininkams, bendrdarbiauti. Juolab, kad kai menininkas pats atsakingas už spaudą, jis gali labiau kontroliuoti galutinį rezultatą: pats rinktis popierių, formatą, kažką keisti pačiame spaudos procese.

Ne vienerius metus savo kūrybą įvairiuose festivaliuose pristatinėjanti A.Misevičiūtė nepraleidžia progos gyvai susitikti tiek su savo gerbėjais, tiek su kitais menininkais.

Kartais festivaliuose atsiranda ir darbo pasiūlymų – juk į juos renkasi ne tik piešėjai, bet ir kūrybininkai. Jie mato tavo darbus ir gali tiesiogiai su tavimi susipažinti. Ne ką mažiau svarbus gyvas susitikimas su savo gerbėjais – vertinu tikrą bendravimą daug labiau nei skaičius ar komentarus internete”, – sako menininkė.

Kūrybai nuolat reikia šviežio oro, todėl, anot A.Misevičiūtės, ištrūkimas iš įprastos erdvės ir pažįstamo žmonių rato, suteikia įkvepiamo: “Festivaliuose susipažįsti bent su vienu nauju ir įkvėpiančiu iliustratoriumi ar leidėju – tai skatina kurti grįžus namo”.

Praėjusiais metais inicijuoto projekto PORTFOLIO RISO tikslas – skatinti jaunuosius Lietuvos autorius (iliustratorius, dizainerius ir kt. vizualiųjų menų atstovus) kurti šiuolaikinius komiksus, grafines istorijas (pasižyminčius orginalia menine išraiška) ir iliustracijas, pasinaudoti savilaidos principais ir išleisti savo kūrinius alternatyvios spaudos forma – risografija.

Kitokios grafikos” plėtojama risografijos spauda – bene vienintelė Lietuvoje alternatyvi spauda, kuria spausdinami zinai, plakatai, atvirutės, skrajutės ir kt meninė spauda. Projekte dalyvaujantys menininkai turi galimybę savo kūrinius nedideliu tiražu atspausdinti risografijos būdu nemokamai. Vėliau šie darbai yra pristatomi užsienio festivaliuose ir mugėse.

2016 ir 2017 metais projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija.