Vaikams – menininkių kurti komiksai

Komiksų kultūrą Lietuvoje populiarinanti „Kitokia grafika“ bando griauti požiūrį, kad vaikams tinka bet kokia literatūra. Skurdžios meninės vertės komiksais užverstą rinką leidykla papildė estetiškais Lietuvos menininkių kurtais leidiniais.

„Supratome, kad komiksai vaikams Lietuvoje siejasi tik su ančiuku Donaldu ir panašiais komiksais. Tačiau užsienyje yra daugybė komiksų, kurie yra orientuoti būtent į estetinę jų pusę“, – sakė „Kitokios grafikos“ vadovas Nerijus Smola.

Pernai „Kitokia grafika“ išleido ir savo studijoje menine risografijos technika atspausdino aštuonių Lietuvos menininkių istorijas vaikams. Jas pristatė užsienio alternatyvios spaudos ir komiksų festivaliuose: Londone bei Helsinkyje. Projektas, pavadintas PORTFOLIO RISO, vyko jau trečius metus iš eilės ir buvo finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos.

„Projektas vienija iliustratorius, dizainerius, grafikus ir kitus vizualiųjų menų jaunuosius profesionalus, kuriems suteikiame progą išbandyti alternatyvią risografijos spaudą ir patiems labai ribotu tiražu nemokamai išleisti savo kūrinius. 2016-ųjų rinktinę sudarė plakatai (art-print), 2017 metais projektas buvo labiau orientuojamas įdidesnės apimties zinų kultūrą bei įdomesnes raiškos formas, pvz. menines atvirutes“, – anot N.Smolos, festivaliuose, į kuriuos taip pat vyksta po vieną iš projekte dalyvaujančių menininkų, pristatomi ne tik leidiniai ir risografijos spauda, bet ir patys jaunieji menininkai.

„Menininkės Justė Urbanavičiūtė ir Ieva Gvazdaitytė, kurios pernai dalyvavo festivaliuose kartu su „Kitokia Grafika“, pačios galėjo pristatyti savo komiksus. Įdomiausia, kad specialiai vaikams kurtos istorijos dėl savo estetikos traukia ir suaugusiuosius, ypač menininkus. Vaikiškoje literatūroje kiekvienas gali rasti kažką sau: vaikai ją skaito vienaip, suaugę randa kitas prasmes“, – sakė N.Smola.

I.Gvazdaitytė, sukūrusi trumpą komiksą apie pomidorą ir jo draugystę su kitais vaisiais bei daržovėmis, netgi pasirūpino specialiu pateikimu. Menininkė knygą įrišo savo rankomis ir pastorino puslapius, kad būtų patogu vartyti mažoms rankytėms.

2018 metų projekte PORTFOLIO RISO dalyvavo menininkės Greta Liekytė (Greta Alice), Greta Duobienė (Greta Duo), Justė Urbonavičiūtė (Kissi Ussuki), Ieva Grazdaitytė (Proper Normal), Vaiva Kovieraitė Trumpė, Ula Rugevičiūtė Rugytė, Elena Kanarskaitė ir Salvija Vaičikonytė.

Projektas vyksta jau trečius metus, tad galime pasidžiaugti, kad jis evoliucionavo ir dabar jau atsiranda menininkų, kurie geba kurti ne tik iliustracijas, bet ir įdomias istorijas“, – džiaugėsi N.Smola, vistik pasigendantis vyrų menininkų, nes jau antrus metus iš eilės projekte dalyvauja vien tik menininkės.


Projektas dalinai finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos

Kaunas Comics Residency present Finnish artist Evangelos Androutsopoulos who has been working on comics projects while living in Kaunas since July.

Interested in poetic and experimental narratives Evangelos Androutsopoulos is using images for creating rhythm and improvisation. He’s been developing his work to new possibilities in storytelling and exploring abstraction in narrative art.

On July 22nd Evangelos Androutsopoulos is holding a comics and risograph workshop “Falce Memory”.

Unreliable narrators, misunderstandings between people, old age memory loss, RAM memories and artificial intelligence. We hear stories all the time. But are they true?

The workshop will take place @ Kaunas Comics Residency / KG Press Studio & Shop (Karaliaus Mindaugo pr. 68-14, Kaunas) on Sunday, July 22nd, 12pm – 6pm.

Registration form for the workshop from July 10th till July 21st will be available here ->

IMPORTANT NOTICE

Only registred artists can participate. Number of participants is limited. To secure your place in the workshop you will need to pay the Admission Fee of 20 eur before the event.

You can pay Admission Fee directly here

or you can transfer the amount to our bank account:

KITOKIA GRAFIKA, VšĮ

IBAN: LT847300010130093586

SWIFT: HABALT22

—-

Evangelos Androutsopoulos was born in Lappeenranta, Finland. He lived between Finland and Greece throughout his education. In 2006 he enrolled at the University of Athens to study history and self-published his first magazines. In 2011 he moved to London and now is constantly traveling between Helsinki and UK.

KVIETIMAS

Lietuvos iliustratorius, grafikus, fotografus ir kitų vizualiųjų bei tarpdisciplininių menų atstovus kviečiame teikti darbus trečiojo Lietuvos risografijos darbų rinkinio PORTFOLIO RISO 2018 sudarymui.  Rinkinys bus pristatomas Lietuvos bei užsienio komiksų bei alternatyvios spaudos festivaliuose ir mugėse,  platinamas internete bei fizinėse  prekybos vietose. Praeitų metų konkurso darbus galite pamatyti čia ir čia.

Šių metų tema – komiksai ir grafinės istorijos vaikams.

PASIŪLYMAS

Konkurso metu atrinksime iki 10 menininkų, kurių darbai bus įtraukti į bendrą istorijų vaikams rinktinę ir nemokamai atspausdinti naudojant risografijos techniką.  Dalis tiražo atiteks KITOKIAI GRAFIKAI, likę leidiniai bus išdalinti autoriams.

Kiekvienas autorius savo spaudiniui galės pasirinkti norimą dviejų spalvų kombinaciją iš šiuo metu turimų 6 spalvų.

Išleista antologija šiais metais bus pristatoma Rytų Londono komiksų festivalyje ELCAF, Helsinkio ir Hamburgo komiksų festivaliuose. Du antologijos menininkai turės galimybę kartu su KITOKIOS GRAFIKOS kolektyvu dalyvauti viename iš numatytų festivalių. Šiems menininkams bus apmokama dalis kelionės išlaidų (100 EUR/asm.).

REIKALAVIMAI

Prieš pateikdami savo darbus konkursui, susipažinkite su risografijos spaudos principais bei risografijos dizaino ypatybėmis. Šios informacijos ieškokite internete arba paspaudę vieną iš šių nuorodų:

moniker press

creattive bloq

kgpress

Planuojamo leidinio galutinis (spaudos) formatas – vertikalus A5. 

Vienas autorius gali pateikti iki 3 kūrinių, tinkamų spausdinti risografijos būdu. Vieno komikso minimalus puslapių skaičius – 1, didžiausias puslapių skaičius neribojamas. Ruošiant darbus iš kraštų svarbu palikti nemažesnes nei 1 cm užlaidas. Leidinio kalba – anglų (vėliau gali būti išleista ir lietuviška leidiniuo versija).

Konkursui pateikiami darbų failai turi būti ne didesnės nei 150 dpi rezoliucijos ir skirti kūrinio peržiūrai, o ne spaudai. Tinkami konkursui teikiamų failų formatai yra šie: PDF (pageidautina), PNG, JPG, TIF.  Kitais formatais atsiųsti darbai gali būti atmesti. Atrinktiems autoriams vėliau bus pateikta pilna informacija apie rinkmenų paruošimą spaudai.

Spalvų skaičius – 2 (galimi šių spalvų deriniai: raudona, šviesiai mėlyna, žalia, geltona, tamsiai violetinė ir/ar juoda) + 1 (popieriaus spalva).

TERMINAI IR SIUNTIMO ADRESAS

Darbus ir užklausas siųsti iki 2017-08-01 d. adresu info[at]kitokiagrafika.lt

____

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija.

Kaunas Comics Residency 2018

Kaunas Comics Residency (KCR) invites professional comic artists from Nordic and Baltic countries to work on their projects in a live/work studio located in Kaunas city center. 4-6 weeks residency is arranged in May and  July 2018.

Please read the guidelines and fill the application form here.

 

For our Risography Residency Programme please refer to the following link.

Jau galite registruotis į KGPRESS risografijos kūrybines dirbtuves skirtas menininkams, dizaineriams bei besidomintiems šiuolaikinėmis spaudos ir grafikos technikomis. Dirbtuvės vyksta sekmadieniais mūsų studijoje  KG STUDIO&SHOP adresu Karaliaus Mindaugo pr. 68-14, Kaunas.
Šiuo metu registracija į risografijos kūrybines dirbtuves sustabdyta. Planuojame, kad kitos dirbtuvės įvyks birželio mėnesį.

KCR 2017

Kaunas Comics Residency (KCR) is calling comic artists to work on their projects in live/work studio in the Kaunas city center. The 4 weeks residency will be arranged 2 times: one in September and another in November 2017.

Please read the guidelines and fill the application form here.

 

Jaunųjų menininkių darbai keliauja po pasaulio festivalius

Antrus metus vykstantis VšĮ “Kitokios grafikos” organizuojamas projektas PORTFOLIO RISO 2017 iškeliauja į turą po pasaulį. Dešimties jaunųjų Lietuvos menininkių darbų rinktinę jau išvydo ispanai, toliau ji keliaus į Londoną, Helsinkį ir net Vankuverį.

PORTFOLIO RISO – tai projektas, vienijantis iliustratorius, dizainerius, grafikus ir kitus vizualiųjų menų profesionalus, kuriems suteikta proga išbandyti alternatyvią risografijos spaudą ir patiems labai ribotu tiražu išleisti savo kūrinius. 2016-ųjų rinktinę sudarė plakatai (art-print), šiais metais projektas labiau orientuojamas į didesnės apimties zinų kultūrą bei įdomesnes raiškos formas, pvz. atvirutes.

Gegužės pabaigoje rinktinė buvo pristatyta Barselonos (Ispanija) alternatyvios spaudos festivalyje “Gutter Fest”, birželį bus parodyta Rytų Londono komiksų meno festivalyje ELCAF, rugsėjį – Helsinkio (Suomija) komiksų festivalyje ir spalį Vankuverio (Kanada) meninės spaudos (art book) mugėje.

Išskirtinai, bet ne specialiai, šįmet PORTFOLIO RISO projekte dalyvauja vien menininkės: Akvilė Misevičiūtė (Magicdust), Justė Urbonavičiūtė (Kissi Ussuki), Justė Venclovaitė, Eglė Plytnikaitė, Viktorija Dambrauskaitė (Viktė Ežiukas), Ieva Gvazdaitytė, Greta Alice, Ūla Rugevičiūtė Rugytė, Vaiva Kovieraitė Trumpė ir Viltė Žumbakytė.

Dalis menininkių kartu su “Kitokios grafikos” kolektyvu vyks į festivalius ir turės progą pačios pristatyti savo kūrybą. Į Barseloną vyko komiksų menininkė Akvilė Misevičiūtė (Akvile Magicdust), į Londoną vyks iliustratorė Justė Urbonavičiūtė, į Helsinkį – komiksų autorė Ieva Gvazdaitytė.

“Lietuvoje knygų iliustracijoje vyrauja komercinis nusaldintas stilius. Aš nenoriu prie jo taikytis, todėl turiu pati rūpintis savo darbų leidyba”, – sako Akvilė Misevičiūtė. – Savilaida yra būdas išlikti savimi, ištikimam savo estetikai”.

Anot jos, tas pats galioja ir turiniui. “Tik nedaugelis leidėjų yra pakankamai drąsūs leisti nekomercinio turinio leidinius, dažnai peržengiančius nusistovėjusias normas ar stereotipus. Taigi savilaida buvo ir bus naujausių, drąsių vėjų įnešimas į spaudos meną”, – teigia A.Misevičiūtė.

Pasak menininkės, pradedantiems menininkams tai vienintelė galimybė skleisti savo kūrybą, o jau turint atspausdintų darbų ieškoti leidėjų, rodyti darbus galimiems darbdaviams, kitiems menininkams, bendrdarbiauti. Juolab, kad kai menininkas pats atsakingas už spaudą, jis gali labiau kontroliuoti galutinį rezultatą: pats rinktis popierių, formatą, kažką keisti pačiame spaudos procese.

Ne vienerius metus savo kūrybą įvairiuose festivaliuose pristatinėjanti A.Misevičiūtė nepraleidžia progos gyvai susitikti tiek su savo gerbėjais, tiek su kitais menininkais.

Kartais festivaliuose atsiranda ir darbo pasiūlymų – juk į juos renkasi ne tik piešėjai, bet ir kūrybininkai. Jie mato tavo darbus ir gali tiesiogiai su tavimi susipažinti. Ne ką mažiau svarbus gyvas susitikimas su savo gerbėjais – vertinu tikrą bendravimą daug labiau nei skaičius ar komentarus internete”, – sako menininkė.

Kūrybai nuolat reikia šviežio oro, todėl, anot A.Misevičiūtės, ištrūkimas iš įprastos erdvės ir pažįstamo žmonių rato, suteikia įkvepiamo: “Festivaliuose susipažįsti bent su vienu nauju ir įkvėpiančiu iliustratoriumi ar leidėju – tai skatina kurti grįžus namo”.

Praėjusiais metais inicijuoto projekto PORTFOLIO RISO tikslas – skatinti jaunuosius Lietuvos autorius (iliustratorius, dizainerius ir kt. vizualiųjų menų atstovus) kurti šiuolaikinius komiksus, grafines istorijas (pasižyminčius orginalia menine išraiška) ir iliustracijas, pasinaudoti savilaidos principais ir išleisti savo kūrinius alternatyvios spaudos forma – risografija.

Kitokios grafikos” plėtojama risografijos spauda – bene vienintelė Lietuvoje alternatyvi spauda, kuria spausdinami zinai, plakatai, atvirutės, skrajutės ir kt meninė spauda. Projekte dalyvaujantys menininkai turi galimybę savo kūrinius nedideliu tiražu atspausdinti risografijos būdu nemokamai. Vėliau šie darbai yra pristatomi užsienio festivaliuose ir mugėse.

2016 ir 2017 metais projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija.

PORTFOLIO RISO 2017

~~~~~KONKURSAS PASIBAIGĘS~~~~~

KVIETIMAS

Lietuvos iliustratorius, grafikus, fotografus ir kitų vizualiųjų bei tarpdisciplininių menų atstovus kviečiame teikti darbus antrojo Lietuvos risografijos darbų rinkinio PORTFOLIO RISO 2017 sudarymui.  Rinkinys bus pristatomas Lietuvos bei užsienio komiksų bei alternatyvios spaudos festivaliuose ir mugėse,  platinamas internete bei fizinėse  prekybos vietose. Praeitų metų konkurso darbus galite pamatyti čia.

Šių metų prioritetas – zinai ir komiksai, tačiau kviečiame teikti ir kitų formų darbus: iliustracijas, fotografijas, atvirutes, plakatus etc.

PASIŪLYMAS

Šio konkurso metu atrinksime iki 10 menininkų, kuriems pasiūlysime nemokamai atsispausdinti iki 50 vnt. riboto tiražo risografijos spaudinių.  Nedidelė dalis tiražo (ne daugiau kaip 10 vnt.) atiteks KITOKIAI GRAFIKAI, likę darbai liks autoriaus nuosavybėje. Autorius savo spaudiniui galės pasirinkti norimą popierių bei spalvų kiekį (galimybė rinktis iš 5 spalvų). Be to, 3–4 menininkai turės galimybę kartu su KITOKIOS GRAFIKOS kolektyvu vykti į vieną iš anksto suplanuotą užsienio festivalį ar mugę.

REIKALAVIMAI

Prieš pateikdami savo darbus konkursui, susipažinkite su risografijos spaudos principais bei risografijos dizaino ypatybėmis. Šios informacijos ieškokite internete arba paspaudę vieną iš šių nuorodų:

moniker press

creattive bloq

kgpress

Vienas autorius gali pateikti iki 3 kūrinių, tinkamų spausdinti risografijos būdu.

Konkursui pateikiami darbų failai turi būti ne didesnės nei 150 dpi rezoliucijos ir skirti kūrinio peržiūrai, o ne spaudai.  Tinkami konkursui teikiamų failų formatai yra šie: PDF (pageidautina), PNG, JPG, TIF.  Kitais formatais atsiųsti darbai gali būti atmesti. Atrinktiems autoriams vėliau bus pateikta pilna informacija apie rinkmenų paruošimą spaudai.

Didžiausias galimas spaudos formatas – A3 .

Spalvų skaičius iki 5 (raudona, mėlyna, žalia, geltona ir/ar juoda) + 1 (popieriaus spalva)*

* Spalvota grafika arba fotografija, turinti daugiau nei 5 spalvas, turės būti išskaidyta į CMYK sluoksnius. Šiuo atveju, spaudos metu bus taikomas pseudo-CMYK metodas, kai žalsvai mėlyna (cyan) ir raudonai purpurinė (magenta) spalvos pakeičiamos mūsų naudojamomis mėlyna ir raudona spalvomis. Dėl šios priežasties, kūrinio spalvingumas atspausdinus kūrinį, iš esmės keisis.

TERMINAI IR SIUNTIMO ADRESAS

Darbus ir užklausas siųsti iki 2017-05-15 d. adresu info[at]kitokiagrafika.lt

Konkursui gali būti pateiktas ir zino ar kito spaudinio projektas. Jei jis bus atrinktas, spaudai turės būti paruoštas iki birželio 1 d. 

____

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija.

CALL FOR ENTRIES

KITOKIA GRAFIKA is inviting artists to submit their works for comics exhibition which is being organized in May 2017 as part of the 2nd Kaunas International Graphic Art Biennale. This year the Biennale is called “Fragment Evolution” and is aiming to become an important event in the world of Lithuanian art as a new creative impulse for graphic artists. It is supposed to activate creative initiatives and cherish the traditions of graphic art in Lithuania introducing new technologies and providing the visitors with an opportunity to get in touch with the latest tendencies of graphic art worldwide. The main concept of the 2nd Kaunas International Graphic Art Biennale becomes visual dynamics in graphic art.

On this occasion KITOKIA GRAFIKA is organizing special exhibition called “Fragment Deconstruction” and dedicated to the new forms of comic art. Artworks of up to ten artists selected for this exhibition will be presented on one or several locations in Kaunas. The planned opening of the exhibition is on 4 May, 2017,  it will be open for 2-4 weeks.

You can find the main guidelines for submission of works for the exhibition “Fragment Deconstruction” below:

 1. Artworks must meet the concept of the exhibition and the Biennale.
 2. Comics media created using various graphic art techniques can be submitted to the contest.
 3. It is preferable to submit series of original artworks or signed prints.
 4. Size of the artworks is unlimited.
 5. Submitted artwork(s) must be created in the last 5 years.
 6. The application form should be completed online.
 7. Submitted preview files should be of low resolution, but good enough quality, suitable for the primary selection of works.
 8. Original drawings and sketches are not acceptable for the selection.
 9. For the selection one author should send at least one work with 3 or more panels/frames. Every work (and its preview file) should be clearly identified. Required information: title of the work, dimensions, weight, material and techniques used, date of creation (this information is filled into application form)
 10. Author’s photograph in portrait, as well as files or links of his/her portfolio and CV is required for the exhibition catalog.
 11. The participants agree that selected visual material can be published for the Biennale advertising purposes without violation of copyright.
 12. Applications with required submission information (photographs, preview files, descriptions of works, CV and/or other) should be submitted via our e-mail address until 1 April, 2017.
 13. Selection of works will be announced in the first week of April.
 14. Selected participants have to deliver their works to the exhibition no later than 1 May, 2017.
 15. Submitted artworks must be prepared for the exhibition (e.g. if necessary framed, gallery wrapped, matted etc.).
 16. Shipping cost related to sending and returning of submitted artworks will be covered by agreement. We are responsible for the successful returning of works after the Biennale and we will also try to cover the postal costs completely. However each submission needs specific handling so all conditions will be discussed personally with every selected artist.

KAUNAS COMICS RESIDENCY

It’s official: Kaunas Comics Residency (KCR) has opened the door in November 2016.

After long-lasting and crucial selection (while we’ve received so much and so good proposals) French artist Benjamin Courtault has been announced as the winner of the first KCR competition! From November 1 till November 30, 2016 he was the special guest artist of KCR.

After some research of Kaunas city urban artifacts, Benjamin was working on the comic that included a lot of local architectural elements into his narrative. Below you can see some pictures from our first  AiR as well as the excerpt from comic about Kaunas,  which was created during the residency and risographed at KG PRESS studio. Full comic will be published in February 2017 together with other works of comics anthology SW/ON vol. 5.

During his stay at KCR Benjamin Courtault was also holding a two-days  workshop for selected students of Vilnius Academy of Arts. The Artist presentation at the beginning of the workshop and during the closing event next day was open to all interested. Presentation of Artist-in-Residency works together with the students works created during the workshop took place in the Gallery of Vilnius Academy of Arts.

The workshop and the exhibition were organized in cooperation with BA study programme of Applied graphics of Vilnius Academy of Arts. The first KCR project was partially supported by Kaunas Municipality.